top of page

Pyelolitotomi, böbrek havuzunda  taş içeren vakalarda kullanılan cerrahi bir işlemdir. Piyelolitotomi, günümüzde artık nadiren uygulanmaktadır.  Özellikle diğer endikasyonlar için açık karın ameliyatları geçiren hastalarda uygundur. En yaygın olarak böbrek çıkışındaki kanal darlığı olan hastalar için açık pyeloplasti yapılacak hastalarda uygulanır. Ayrıca, kompleks toplayıcı sistemlerin böbrek havuzundaki minimal dallı staghorn taşların tedavisinde ve aşırı morbid obez hastalarda uygulanır.

Bu tip ameliyatlar genel anestezi gerektirdiğinden ameliyattan en az altı saat önce hiçbir şey yiyip içemezsiniz. Buna sakız ve tatlılar dahildir.

Operasyon genellikle mümkün olan en iyi erişime izin veren bir yan kesiyle yapılır. İdrarınızı mesanenizden boşaltmak için üretranıza bir sonda

 da yerleştirilir. Taşların konumuna ve sayısına bağlı olarak, ameliyatın tamamlanması 2 ila 4 saat arasında sürebilir ve genellikle iki ila dört gece hastanede kalmayı gerektirir.

Sondanız, böbrek tüpünüz ve yara dreniniz çıkarıldıktan ve normal bir şekilde yiyip içmeye ve idrara çıkmaya başladıktan sonra eve dönebileceksiniz.

AMELİYATTAN SONRA

 

Yaranızı sadece su ile yıkamalısınız. Tamamen iyileşene kadar yaranıza doğrudan sabun veya toz kullanılmamalıdır. Yaranız genellikle ameliyattan sonraki 48 saat içinde kurur, bundan önce giysilerinizde herhangi bir hafif sızıntıyı durdurmak için üzerine kuru bir pansuman koymanız gerekebilir.

Ameliyatınızdan genellikle 4-6 hafta sonra size bir ayakta kontrol randevusu verilir.

Ameliyat sırasında böbreğinize stent takılırsa, bu daha sonra endoskopik yöntemle çıkarılır. Üretradan mesaneye kadar esnek bir teleskop geçirilir, böylece stentin ucu kavranabilir ve çıkarılabilir.

Ameliyat sonrası iyileşme 4-6 hafta sürer. Bu süre zarfında herhangi bir ağır kaldırma, zorlama veya yorucu faaliyetlerden kaçınmalısınız. 

Yeterli sıvı alımını sürdürerek ve lifli meyve ve yiyecekler yiyerek kabız olmaktan kaçının.

açık böbrek taşı ameliyatı

Açık Taş Ameliyatı

bottom of page