top of page

Radikal nefrektomi. Tümörü, tüm böbreği ve çevresindeki dokuyu çıkarmak için yapılan cerrahiye radikal nefrektomi denir. Yakındaki doku ve çevredeki lenf düğümleri de hastalıktan etkilenirse radikal nefrektomi ve lenf bezi diseksiyonu yapılır. Kanser böbreküstü bezine veya yakındaki kan damarlarına yayılmışsa, cerrah adrenalektomi adı verilen bir prosedür sırasında böbreküstü bezini ve kan damarlarının parçalarını çıkarabilir. Çok fazla sağlıklı doku kalmadığında büyük bir tümörü tedavi etmek için genellikle radikal nefrektomi önerilir.

Parsiyel nefrektomi. Parsiyel nefrektomi, tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu ameliyat türü böbrek fonksiyonunu korur ve ameliyattan sonra kronik böbrek hastalığı geliştirme riskini azaltır.

Araştırmalar, cerrahinin mümkün olduğu her durumda parsiyel nefrektominin T1 tümörler için etkili olduğunu göstermiştir. Daha küçük bir cerrahi insizyon veya kesim kullanan daha yeni yaklaşımlar, daha az yan etki ve daha hızlı iyileşme ile ilişkilidir.

Bazen tümörün özellikleri veya hastanın genel sağlığı nedeniyle ameliyat önerilmez yada ameliyat sonrası ek tedavilere gerek duyulabilir. Böyle durumlarda alternatif veya ek tedaviler açısından sizlerle kapsamlı bir görüşme yapmamız gerekir.

Böbrek kanseri ameliyatı için iyileşme süreleri 6 ila 12 hafta arasında değişebilir. İyileşme süreniz, genel sağlığınız ve ne tür bir prosedür geçirdiğiniz gibi faktörlere bağlı olabilir.

Karnınızda veya böbreğinizin çıkarıldığı tarafta ağrı görülebilir. Ağrı birkaç günden bir haftaya kadar iyileşmelidir. Yaralarının etrafında kızarıklık ve morarma olabilir. Laparoskopi geçirdiyseniz omuz ağrısı görülebilir. 

Kontrole gelene kadar kadar 5 kilogramdan daha ağır hiçbir şeyi kaldırmayın.

Kesi alanınızı temiz, kuru ve korumalı tutmanız gerekecektir. 

Cildinizi kapatmak için dikiş, zımba veya yapıştırıcı kullanılmışsa, duş alabilirsiniz.
Cildinizi kapatmak için bant şeritleri kullanıldıysa, ilk hafta boyunca duştan önce yaraları plastik sargıyla örtün. Bant şeritlerini yıkamaya çalışmayın. Bırakın kendi kendilerine düşsünler.
Sağlayıcınız size sorun olmadığını söyleyene kadar küvete veya sıcak küvete dalmayın veya yüzmeye gitmeyin.

Ağır egzersizler, halter ve zor nefes almanıza veya zorlanmanıza neden olan diğer aktiviteler de dahil olmak üzere tüm yorucu aktivitelerden kaçının.
Kısa yürüyüşler yapabilir ve merdivenleri kullanabilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın.

Böbrek Kanseri Ameliyatları

Böbrek Kanseri
bottom of page