top of page
hidrosel

Hidrosel Ameliyatı
(Hidroselektomi)

Hidrosel, skrotumdaki yaralanma veya iltihaplanma sonucu gelişebilir. Enflamasyon, testisteki veya her testisin arkasındaki küçük, sarmal tüpteki (epididimit) bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Hidroselektomi, hidroselin çıkarılması veya onarılması ameliyatıdır. Prosedürün tamamlanması genellikle bir saatten az sürer. Riskler arasında iyileşme sorunları, enfeksiyon, şişme, morarma ve yara izi bulunur. Çocuklarda basit hidroseller genellikle ameliyatsız geçer. Yetişkinlerde ise hidrosel genellikle kendi kendine kaybolmaz.

Hidroseli onarmak için skrotumda veya alt karında bir kesi yapılır. Bir kasık fıtığını onarmak için ameliyat sırasında bir hidrosel bulunursa, cerrah rahatsızlığa neden olmasa bile hidroseli çıkarabilir. Hidroselektomiden sonra, sıvıyı boşaltmak için bir tüpe ve birkaç gün boyunca hacimli bir sargıya ihtiyacınız olabilir.

AMELİYATTAN SONRA

Kasıklarınız ve testis torbanız şişmiş veya morarmış olabilir. Bu genellikle 2 ila 3 hafta içinde iyileşir. Muhtemelen ameliyattan 4 ila 7 gün sonra işe veya okula geri dönebileceksiniz. Ancak 2 ila 4 hafta boyunca yorucu egzersiz veya ağır kaldırmaktan kaçınmanız gerekecektir.

Hidrosel ameliyatından sonra yaklaşık 1-2 hafta boyunca skrotal destekler takabilirsiniz. Skrotal destekler, skrotal bölgeye olan baskıyı en aza indirerek rutin aktivitelerinize fazla rahatsızlık duymadan devam etmenize yardımcı olur.

Hidrosel aylar içinde geri gelebilir ve başka bir aspirasyon ve skleroterapi turu gerektirebilir. Ameliyat ile tedavi, çok daha düşük hidrosel nüks oranı ile en uzun süreli onarımdır.

bottom of page