top of page

Holep & Thulep

HoLEP

Holmium lazer prostat ameliyatı, büyümüş prostat için minimal invazif bir tedavidir. Bu işlemde prostattan idrar akışını engelleyen dokuyu çıkarmak için lazer sistemi kullanılır. Daha sonra prostat dokusunu kolayca çıkarılabilir parçalara ayırmak için ayrı bir alet kullanılır.

HoLEP, aslında açık prostat ameliyatına benzer bir işlemdir ancak ondan farklı olarak kesi gerektirmez. HoLEP, prostatın idrar akışını engelleyebilecek tüm kısmını çıkarır. Ciddi derecede büyümüş bir prostatı tedavi etmek için önemli bir yöntemdir. 

HoLEP, herhangi bir boyuttaki prostat bezini tedavi edebilir ve o kadar etkilidir ki, yeniden tedavi oranları %2 den azdır. İşeme sırasında minimum veya hiç ağrı olmadan semptomların hızla giderilmesine yol açar.

Tüm prosedür genellikle yaklaşık 1 ila 2 saat sürer, ancak prostatınızın boyutuna bağlı olarak daha kısa veya daha uzun olabilir.

İdrar kanalınızdan prostatta BPH semptomlarına neden olan fazla dokuları kesmek için kullanılan küçük bir lazer ve endoskop yerleştirilecektir. Prostat dokusu, sadece prostat kapsülü bırakılarak çıkarılır. Doku tipik olarak mesaneye yerleştirilen iki ila üç büyük parça halinde çıkarılır. Morselatör adı verilen ikinci bir cihaz, mesanedeki prostat dokusunu parçalayacak ve vücut dışına çıkaracaktır. Geride,  güvenli bir şekilde idrarla atılacak az miktarda doku kalmış olabilir.

AMELİYATTAN SONRA

 

Ameliyattan sonraki ilk 12 saat içinde mümkün olduğunca fazla sıvı içmek faydalıdır çünkü bu, idrarın kandan daha çabuk temizlenmesine yardımcı olur. Bazen, idrarı kandan temizlemek için sondadan yıkama yapılabilir. Sonda çıkarıldıktan sonraki ilk 24-48 saat içinde hafif düzeyde idrarda kan görülmesi olağandışı bir durum değildir.

Hastaneden taburcu olduktan sonraki bir veya iki gün içinde bir kontrol randevunuz olacaktır.

Taburcu olduktan sonra bol sıvı tüketin, bir ila iki hafta dinlenin ve 3-4 hafta boyunca ağır kaldırmaktan veya yorucu fiziksel aktivitelerden kaçının.

Özellikle evden veya çok fazla fiziksel efor gerektirmeyen bir “masa başı iş” te çalışıyorsanız, bir veya iki hafta içinde işinize dönebilirsiniz.

İşiniz yorucu fiziksel aktivite içeriyorsa, işe dönmeden önce üç ila dört hafta beklemeniz gerekebilir. 

Bazı potansiyel yan etkiler olabilir; Retrograd ejakülasyon (kuru orgazm) Anejakülasyon (cinsel olarak boşalamama), Doğurganlık sorunları, Geçici İdrar kaçırma, İdrar yaparken geçici yanma veya kanama 

bottom of page