top of page

İnmemiş Testis 
Orşiopeksi Ameliyatı

inmemiş testis

Bir çocuğun inmemiş testisleri aşikarsa veya bir doktor tarafından hissedilebiliyorsa, onları yeniden konumlandırmak için orşiopeksi dediğimiz bir ameliyat uygulanabilir. Orşiopeksi, hastanede yapılan ve genel anestezi gerektiren bir prosedürdür.

İşlem sırasında cerrah kasık veya skrotumda küçük bir kesi yapar. Cerrah daha sonra testisleri çevreleyen eklerinden kurtarır ve onları skrotuma yerleştirir.

Bir bebeğin inmemiş testisleri elle hissedilmiyorsa veya karnın yukarısında yer alıyorsa, cerrah testisleri bulmak için bir laparoskop (ucunda küçük bir kamera bulunan ince bir tüp) kullanabilir. Cerrah, laparoskopu karındaki küçük bir kesiden sokar. Ardından, skrotumda bir kesi yapılır. Testis karından skrotuma taşınır ve yerine sabitlenir.

Çoğu erkek çocuğun bu durumu düzeltmek için sadece bir ameliyata ihtiyacı vardır. Bazen testisler karında yüksekte yer alıyorsa, onlara bağlı kan damarları testislerin skrotuma yerleştirilmesine izin verecek kadar uzun olmayabilir. Testisleri skrotuma güvenli bir şekilde yerleştirmek için birkaç ay arayla yapılan iki ameliyat gerekli olabilir.

Orşiopeksi komplikasyonları nadirdir ancak kanama ve enfeksiyonu içerebilir. Testiküler atrofi veya testislerin kaybı nadirdir, ancak özellikle testise bağlı bir kan damarının ameliyatı gerçekleştirmek için yeterli uzunluğa ulaşması için bölünmesi gerektiğinde ortaya çıkabilir.

Çoğu çocuk ameliyat günü eve dönebilir. Çocuğunuza asetaminofen gibi hafif bir ağrı kesici reçete edebiliriz.

İyileşmeyi hızlandırmak ve rahatsızlığı önlemek için, bebeğinizin ameliyattan sonraki günlerde üstüne binilen oyuncaklardan veya şişme koltuklardan kaçınmasını tavsiye ederiz. Bununla birlikte, seyahat sırasında yaralanmaları önlemek için bebeklerin ve çocukların güvenlik koltuklarında bağlanmaya devam etmeleri önemlidir.

Genellikle ameliyattan 7 ila 10 gün sonra bir kontrol ziyareti önermekteyiz. Bu randevu sırasında çocuğunuzun daha iyi hissedip hissetmediğini ve iyileşip iyileşmediği anlaşılabilir. Kesi kapatmak için kullandığımız dikişler genellikle eriyebilir niteliktedir.

bottom of page