top of page
üreteroskopi

Üreteroskopik taş alınması ameliyatı, vücudunuzda herhangi bir kesi yapmadan üretradan geçirilen küçük kalibreli bir endoskop kullanılarak yapılan bir tedavi türüdür. Taş özel aletlerle çekilir veya lazerle parçalanır.

İnce sert endoskop üretradan böbrek kanalına geçirilir; taşlar lazer kullanılarak parçalanır.

İşlemin ardından üreterin karşısına stent yerleştirilir; bu, taş parçacıklarının iyileşmesine ve ağrısız geçişine yardımcı olur. Stent yerleştirmek böbrekte enfeksiyon gibi komplikasyonları önlemeye de yardımcı olur.

URS, alt ve orta üreterdeki taşlar için idealdir. Üreterdeki bu yüksekliğin ötesinde, üreter dolambaçlı olduğundan ve bükülmeler ve bükülmeler olabileceğinden URS zor olabilir, bu nedenle rijit kapsamın yukarı taşınması kolay değildir.

Ayrıca üst üreterdeki manipülasyon, taşı böbreğe iterek işlemi zorlaştırabilir. Bu gibi durumlarda, RIRS veya PCNL diğer alternatif yöntemler olabilir.URS işlemi genellikle 30'-60' sürer. USG, Tomografi, İdrar kültürü gibi ameliyat öncesi incelemeler zorunludur. Detaylı anestezi öncesi kontroller yapılır. Hastalar ameliyat günü yatırılır. Genellikle 24 saat içinde taburcu edilir. Hafif ila orta dereceli kanama, ateş gibi olası komplikasyonlara zaman zaman rastlanır ve kolayca tedavi edilir.

Kapalı Taş Ameliyatı-URS

bottom of page