top of page
TUR-Mesane

Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TUR-M). Sıklıkla birinin mesane kanseri olup olmadığını ve varsa kanserin mesane duvarının kas tabakasına yayılıp yayılmadığını bulmak için yapılır.

TUR-M ayrıca erken evre veya yüzeysel mesane kanserleri için en yaygın tedavidir. Çoğu hasta ilk teşhis edildiğinde yüzeysel kansere sahiptir, bu nedenle bu genellikle onların ilk tedavisidir. Bazen, tüm kanserin ortadan kaldırıldığından daha iyi emin olmak için ikinci, daha kapsamlı bir TUR-M yapılır. Amaç, kanser hücrelerini ve yakındaki dokuları mesane duvarının kas tabakasına kadar çıkarmaktır. 

TUR-M ameliyatı sonrası patoloji sonucuna göre ek girişimler ve/veya tedaviler gündeme gelebilir. İdrar torbanıza verilmek üzere ilaç tedavisi alabilirsiniz, tekrar TUR-M ameliyatı olabilirsiniz veya eğer tümör mesane kas tabakasına ilerlemiş ise radikal sistektomi, ışın tedavisi ve/veya kemoterapi gibi tedavilere yönlendirilebilirsiniz. 

Radikal Sistektomi
Mesane kanseri mesane kasına yayıldığında, mesanenin tamamının veya bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Bu operasyona sistektomi denir. Tüm mesaneyi çıkarma prosedürüne radikal sistektomi denir. Erkeklerde bu, tipik olarak prostat ve seminal veziküllerin çıkarılmasını kadınlarda ise genellikle rahmin, yumurtalıkların, fallop tüplerinin ve vajinanın bir kısmının çıkarılmasını içerir. Radikal sistektomi, işlem sırasında mesane çıkarıldığı için bir üriner diversiyon oluşturmayı da içerir. Bu üriner diversiyon, idrarın böbreklerden barsaktan oluşturulmuş bir kanala, bir üriner rezervuar kesesine veya bir yeni mesaneye geçmesine izin vermek için bağırsak bölümlerinin kullanılmasını içerir.

Bu, önemli bir komplikasyon riski ve hatta potansiyel olarak ölüm riski olan büyük bir ameliyattır.

Genel anestezi (derin uykuda olduğunuz yerde), her iki sistektomi türü için de kullanılır.

AMELİYATTAN SONRA

TUR-M Sonrası idrarı boşaltmak için mesaneye yerleştirilmiş bir sonda olacaktır. İlk başta idrarda kan olması normaldir. Sıvı içmek mesanenizi temizlemeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Sondanız, idrarda daha fazla kan görünmediğinde veya eve gittiğinizde çıkarılacaktır.

Ek tıbbi hastalıklarınız  varsa veya çok miktarda doku çıkarılmışsa, bir gece hastanede kalmanızı önerebiliriz.

Başlarda idrar yaparken biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Birkaç gün içinde normal aktiviteye dönebilirsiniz.

Radikal Sistektomi Sonrası muhtemelen 1-2 hafta hastanede kalacaksınız, ancak sistektomiden tamamen iyileşmek 6-8 hafta sürebilir. İyileşme süresi ameliyatın tipine, kondisyonunuza ve herhangi bir komplikasyonunuz olup olmadığına bağlıdır. Yaptığınız işin türüne bağlı olarak, muhtemelen işinizden yaklaşık 4-6 hafta izin almanız gerekecektir.

Konduit. İnce bağırsağınızın bir parçasından yapılmış bir tüp, çişinizi böbreklerden doğrudan vücudunuzun dışına yönlendirir. Karnınızdaki cerrahi bir delik, ince bağırsağın açık ucunun idrarı küçük, düz bir keseye boşaltmasını sağlar. Günde birkaç kez boşaltmanız gerekecek.

Yeni mesane. Cerrahınız bir tüp yerine ince bağırsağınızın daha büyük bir parçasını alır ve yen, mesane oluşturur. Alt kısımda üretraya bağlanır - erkeklerde penisten aşağıya ve kadınlarda vajinanın yanındaki bir deliğe akan bir kanal - böylece eskisi gibi az ya da çok işeyebilirsiniz. Ancak mesane dolduğunda devreye giren normal kas reflekslerine sahip olmayacaksınız. Bu nedenle bazı kişilerin, özellikle geceleri sızıntıları yakalamak için bir ped veya prezervatif cihazı takması gerekebilir. Ayrıca bazen yeni mesaneyi tamamen boşaltmak için üretranıza kateter adı verilen ince bir tüp yerleştirmeniz gerekebilir.

Mesane Kanseri Ameliyatları

bottom of page