top of page
mutluluk çubuğu

Penil protezler, sertleşme bozukluğu (ED) olan erkeklerin sertleşmesini sağlamak için penisin içine ameliyat ile yerleştirilen cihazlardır. Penil protezler tipik olarak ED için diğer tedaviler başarısız olduktan sonra önerilir. Yarı sert ve şişirilebilir olmak üzere iki ana penil protez türü vardır.

Şişirilebilir implantlar. En yaygın penis implantı türü olan şişirilebilir cihazlar, ereksiyon oluşturmak için şişirilebilir ve diğer zamanlarda söndürülebilir. Üç parçalı şişirilebilir implantlar, karın duvarının altına yerleştirilmiş sıvı dolu bir rezervuar, bir pompa ve skrotumun içine yerleştirilmiş bir tahliye valfi ve penisin içinde iki şişirilebilir silindir kullanır.

Bir ereksiyon elde etmek için, tuzlu su olan sıvıyı hazneden silindirlere pompalarsınız. Daha sonra, sıvıyı tekrar hazneye boşaltmak için skrotumun içindeki valfi serbest bırakırsınız.

İki parçalı model de benzer şekilde çalışır, ancak sıvı deposu, skrotuma yerleştirilen pompanın bir parçasıdır. Her iki cihazda da ameliyat günü rezervuar tuzlu su ile doldurulur ve cihaz içinde kalır.

Yarı sert çubuklar. Yarı sert cihazlar her zaman sağlamdır. Penis, cinsel aktivite için vücuttan uzağa ve gizlenmek için vücuda doğru bükülebilir.

Konumlandırılabilir bir penil implant, her iki ucunda bir yay ile bir arada tutulan merkezi bir dizi segmente sahip yarı sert bir cihazdır. Diğer yarı sert çubuklardan daha iyi yukarı ve aşağı pozisyonları koruyabilir.

AMELİYAT SONRASI

İşlem sonrası 1 gece hastanede kalacaksınız. Vücudunuzun anesteziye verdiği tepkiye bağlı olarak kısa süre sonra yemek yiyebilirsiniz.

Ertesi gün çıkarılacak olan mesaneyi boşaltmak için bir idrar sondanız olabilir. Dreniniz varsa ertesi gün o da alınır. Pansuman ertesi gün değiştirilir ve bandajı nasıl değiştireceğiniz size gösterilecektir. Bu 5 gün boyunca her gün yapılmalıdır.

Ayrıca penisi 2 gün kuru tutmak gerekir. Ameliyattan sonraki ikinci gün duş alabilirsiniz, ancak kesi(ler)i kuru tutmaya çalışmalısınız.

Size eve götürmeniz için bir ağrı kesici ve antibiyotik reçetesi verilecektir, ancak en iyi ağrı kesici buz torbasıdır. İlk gün aralıklı olarak penisin üzerine buz torbası koymalısınız. Çoğu hasta geceleri ağrılı ereksiyon olur. Penisin üzerine buz torbası koyarsanız ağrı birkaç dakika içinde hafifler.

Protezin tipine ve yaptığınız işin cinsine göre 1-2 hafta içinde işinize dönmelisiniz.

6 hafta boyunca cinsel ilişki önerilmez ve protez veya bileşenleri ile temasa neden olabilecek TÜM yorucu aktivitelerden kaçının. Cihazınızı aktif hale getireceğiz ve 5 ila 6 hafta içinde takip ziyaretinizde size kullanımını göstereceğiz.

Genellikle penil implantların ömrü 15 ila 20 yıl arasındadır.

Penil Protez
(Mutluluk Çubuğu)

bottom of page