top of page

Erken Boşalma

Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu Erken Boşalma (PE)’ dır. Tanım olarak; bir erkeğin cinsel ilişki sırasında kendisinin veya partnerinin arzu ettiğinden daha erken boşalması ile ortaya çıkan durumdur. Bu durum her iki partner için de memnuniyetsizliğe ve sıkıntıya yol açabilir. PE karmaşık bir konudur ve fiziksel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilir.

erken boşalma

PE'nin çeşitli nedenleri vardır. En sık görülen psikolojik nedenlerdir. Anksiyete, iş yeri veya aileden kaynaklanan stres, ikili ilişki sorunları ve performans kaygısı erken boşalmaya katkıda bulunabilir. Bazen biyolojik nedenler devreye girebilir. Erkeklerde zaman zaman görülebilen hormonal dengesizlikler veya prostat sorunları gibi bazı tıbbi durumlar PE' ye yol açabilir. Deneyimsizlik, en masum olabilecek nedendir. Bazı kişiler cinsel yaşamlarının erken dönemlerinde PE yaşayabilir ve daha fazla deneyimle zamanla bu durum iyileşebilir. Bazı erkeklerde ise aşırı hassas cinsel organlar erken boşalmaya katkıda bulunabilir.

PE ile ilgili yazılar genellikle erkeklere yol gösterse de kadınları düşünen yazarlar oldukça seyrektir. Biz o seyrek grubun içine gireceğiz ve ‘asıl mağdur’ taraf olan kadınların gözünden de PE’ye bir bakış atacağız.  

Partnerleri erken boşalma yaşayan kadınlar kendilerini hayal kırıklığına uğramış ve hatta cinsel olarak tatmin olmamış hissedebilirler. Bu durum, açık ve empatik bir şekilde ele alınmazsa anksiyeteye, düşük öz saygıya ve ilişki sorunlarına yol açabilir. Hatta ve hatta kadınlarda duygusal sıkıntının boyutu daha da artarak cinsel yetersizlik veya reddedilme duygularına dahi yol açabilir.

PE, doğru şekilde ele alınmazsa ilişkileri zorlayabilir. Her iki partnerin de çözüm bulmak ve sağlıklı bir duygusal bağı sürdürmek için birlikte çalışması önemlidir. Terapi veya danışmanlık gibi profesyonel yardım almak, PE'nin duygusal etkileriyle mücadele eden çiftler için faydalı olabilir. Aksi halde tecrübelerimiz ile sabittir ki; çiftler ayrılma aşamasına dahi gelmekten kaçınmayacaklardır.

PE; iletişim sorunlarına, çiftlerin birbiri ile yakınlıklarının azalmasına ve hatta cinsel aktiviteden kaçınmalara yol açabileceğinden ikili ilişkileri zorlayabilir. Zamanla, tedavi edilmemiş PE'li partnerleri olan kadınlar, bununla ilişkili olumsuz deneyimler nedeniyle seks arzusunda azalma yaşayabilir.

erken boşalma

Peki, ne yapmak gerekli?

Erken boşalma da dâhil olmak üzere her türlü cinsel sorun için açık ve dürüst iletişim şarttır. Partnerler arzularını, ihtiyaçlarını ve endişelerini birbirleriyle tartışırken kendilerini rahat hissetmelidir. Duyguları ve endişeleri paylaşmak, birbirlerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına ve nihayetinde çözüm bulmalarına yardımcı olabilir. Bu konuda erkeğe ve partnerine düşen bazı görevler vardır. Erkeklerde altta yatan nedenlere bağlı olarak, PE için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. "Dur-başla" yöntemi ve "sıkma" tekniği gibi davranışsal tedavi yöntemleri bireylerin cinsel olarak boşalmalarını kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bazı kremler veya spreyler, hassasiyeti azaltmak ve boşalmayı geciktirmek için erkek cinsel organına ilişki öncesi uygulanabilir. Yine bazı ilaçlar, boşalmayı geciktirmeye yardımcı olmak için üroloji uzmanları tarafından reçete edilebilir. Yaşam tarzı değişikliklerinin de PE'yi yönetmeye yardımcı olabileceği bilinmelidir. Bunlar arasında anksiyetenin azaltılması, gevşeme tekniklerinin uygulanması, egzersiz ve dengeli beslenme yoluyla genel fiziksel sağlığın iyileştirilmesi yer alabilir.

Kadınlar ise bu konuda anlayışlı ve sabırlı davranarak partnerlerine destek olabilirler. Ayrıca pelvik taban kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizleri de yapabilirler. Daha güçlü pelvik kaslar her iki partner için de cinsel hazzı artırabilir ve potansiyel olarak erkeklerin boşalmalarını kontrol etmelerini kolaylaştırabilir. Unutmayalım ki; erken boşalma yaygın bir sorundur ve doğru yaklaşımla genellikle etkili bir şekilde üstesinden gelinebilir.

 

 

 

 

 コメント


bottom of page