top of page

Prostatın Transüretral Rezeksiyonu (TURP)

Prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP), prostatın kesilip çıkarılmasını içeren bir ameliyattır.

Prostat, pelviste sadece erkeklerde bulunan küçük bir bezdir. Penis ve mesane arasında yer alır ve üretrayı (idrarı mesaneden penise taşıyan tüp) çevreler. Prostat büyürse, mesane ve üretra üzerinde baskı oluşturabilir. Bu da idrara çıkmayı etkileyen semptomlara neden olabilir.

TURP, bir ışık, kamera ve kesici halkayı içeren ince bir metal tüp olan rezektoskop adı verilen bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, prostatınıza ulaşana kadar idrar kanalınız boyunca ilerletilir, bu işlem cildinizde herhangi bir kesik (insizyon) yapılmadan gerçekleşir.

Kesici halka daha sonra bir elektrik akımıyla ısıtılır ve prostatınızın semptomlarınıza neden olan bölümünü kesmek için kullanılır. Daha sonra mesaneye sıvı pompalamak ve çıkarılan prostat parçalarını temizlemek için idrar yolunuza sonda adı verilen ince bir tüp yerleştirilir.

İşlem sırasında genel veya spinal anestezi kullanılır, böylece işlem yapılırken herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

Ameliyatınızdan sonra genellikle 1 ila 3 gün hastanede kalmanız gerekecektir.


Ameliyat sonrasında kullanılan sonda siz hastanedeyken yerinde bırakılacaktır çünkü idrar yolunuz şişmiş olacaktır ve ilk başta normal şekilde idrar yapamayabilirsiniz. Sonda ile idrar tahliyeniz gerçekleşecektir. Eve döndükten sonra bir veya iki hafta boyunca kendinizi yorgun ve keyifsiz hissetmeniz anormal değildir.

Çoğu erkek bu süreden sonra ayağa kalkar, ancak 4 ila 8 hafta boyunca ağır işlerden kaçınmanız gerekecektir.


Genellikle işten uzak durmanız ve en az birkaç hafta boyunca ağır nesneleri kaldırmaktan, yorucu egzersiz yapmaktan, araba kullanmaktan ve seks yapmaktan kaçınmanız tavsiye edilir.

Birkaç hafta boyunca idrar yaparken zorlanmanız ve idrarınızda biraz kan olması normaldir. Bu sorunlar iyileştikçe düzelecektir, ancak endişeleriniz varsa hastane kliniğine veya aile hekiminize başvurmalısınız.


Riskler nelerdir?

Çoğu durumda TURP güvenli bir ameliyattır ve ciddi komplikasyon riski çok azdır. Bununla birlikte, TURP işlemi yapılan birçok erkek, boşalma (orgazm) ile ilişkili fiziksel zevke sahip olmalarına rağmen, seks veya mastürbasyon sırasında meni boşaltma yeteneğini kaybeder. Bu durum retrograd ejakülasyon olarak bilinir.Meni, mesaneye kaçar.

Birçok erkek geçici olarak mesanesini kontrol etme yeteneğini de kaybeder (idrar kaçırma), ancak bu genellikle birkaç hafta içinde geçer. Nadir durumlarda kalıcı olabilir ve daha ileri tedavi gerektirebilir.

Ayrıca sertleşme bozukluğu, idrar yaparken zorlanma ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE) gibi komplikasyonlar görülebilir.

Comments


bottom of page