top of page

Prostat Hastalıklarına Kısa Bir Bakış

Güncelleme tarihi: 6 Haz 2023

Prostat erkeklerde üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat, ceviz büyüklüğünde ve şeklindedir. Mesanenin altında ve makat kısmının hemen önünde yer alır.

Görevi nedir? Prostatın asıl görevi bir erkeğin cinsel olarak boşaldığında testislerden penis yoluyla sperm taşıyan süt sıvısı olan semenin yapılmasına yardımcı olmaktır. Yaşlanma ile prostat hastalıkları başlar. En yaygın üç prostat sorunu iltihaplanma (prostatit), iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseridir. Bu üç hastalık birbirinden bağımsızdır. Yani örneğin, sanılanın aksine prostat iltihabına sahip olmak veya prostat büyümesi prostat kanseri riskinizi artırmaz. Aynı anda birden fazla rahatsızlığınızın olması da mümkündür. Şimdi gelin bu hastalıklara kısaca bakalım;

  • Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. 50 yaşın altındaki kişilerde en sık görülen prostat sorunu türüdür. Farklı türleri vardır:

- Kronik prostatit, kronik pelvik ağrı sendromu olarak da adlandırılır. En sık görülen prostatit türüdür.

- Akut bakteriyel prostatit, bakteriyel bir enfeksiyondan aniden başlar ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Çok yaygın değildir.

- Kronik bakteriyel prostatit, bakteriyel bir enfeksiyon tekrarlamaya devam ettiğinde ortaya çıkar. Semptomlar genellikle yavaş başlar. Tedavisi akut bakteriyel prostatite göre daha uzun sürebilir.

- Asemptomatik prostatitin semptomu yoktur ve genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. Diğer sağlık sorunları için testler yaptırdıktan sonra sizde olduğunu öğrenebilirsiniz.


  • İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH). Prostat bezi yaşla birlikte büyüme eğilimindedir. Bu nedenle prostat büyümesi yaşlılarda çok yaygın, 40 yaşın altındakilerde ise nadirdir. Prostat büyüdüğünde üretranıza baskı yapabilir ve idrara çıkma sorunlarına neden olabilir.

  • Prostat kanseri, prostat bezinde kanser hücreleri oluştuğunda meydana gelir. Prostat kanseri, 50 yaş ve üzerindeki kişilerde sık görülen bir kanser türüdür. Çoğu prostat kanseri yavaş büyür ve asla sağlık sorunlarına neden olmaz. Ancak bazı prostat kanserleri ciddi olabilmektedir.

Commentaires


bottom of page