top of page

Sertleşme Bozukluğunda ESWT tedavisi

Güncelleme tarihi: 6 Haz 2023

Dünya çapında birkaç milyon insanı etkileyen sertleşme bozukluğu, çeşitli nedenlere sahip yaygın bir durumdur. Stres, psikolojik sıkıntı ve yüksek tansiyon ile birlikte kan dolaşımının azalması başlıca organik sebeplerden biridir. Sertleşme bozukluğunun klasik tedavisi genellikle yalnızca sertleşme sağlayıcı ilaç tedavisidir. İlaçları diğer kullanılan ilaçlar ile etkileşimi olabilir ve etkileri sınırlı olabilir.

ESWT ile sertleşme bozukluğu giderilmiş
ESWT tedavisi sonrası sertleşme bozukluğu düzelen erkeklerin partnerleri ile mutlu oldukları gözlenir.

Şok dalgası tedavisi ile ise nedensel bir çözüm hedeflenir. Örneğin, ESWT penisteki kan akışını uyarır ve bu da sertleşme bozukluğunda iyileşmeye yol açabilir: Çalışmalar, damar bozukluklarından kaynaklanan sertleşme bozukluklarında ESWT'nin penis metabolizmasında bir artışa neden olduğunu ve kan akışı arttırarak yeni kan damarlarının oluşumunu desteklediğini göstermiştir.


Peki, ESWT tedavisi nedir?

Şok dalgaları, farklı şekillerde üretilebilen yüksek enerjili akustik dalgalardır. Aslında ilk olarak 1980'lerde böbrek taşlarının ameliyatsız tedavisi için kullanıldı. Daha sonra ortopedik, nörolojik ve ürolojik hastalıkların tedavisinde de kullanıldı. Bu yöntemde uygulama alanına ve endikasyona bağlı olarak yüksek veya düşük enerjili şok dalgaları kullanılır. Bu uygulamada vücut dışında, bir el aletinde üretilen enerji genellikle jel yardımıyla penis bölgesine iletilir. İşlem sırasında çevredeki hiçbir doku zarar görmez. En yüksek enerji yoğunluğuna sahip etkili alan olan odak bölgesi, yalnızca dalgalar demetlendiğinde oluşturulur.


Penis gövdesine uygulanan şok dalgası tedavisi; damarsal, sinirsel nedenler dâhil olmak üzere çeşitli nedenlerle oluşan sertleşme bozukluklarında hafif ila orta derecede iyileşme sağlayabilir. Daha önceki tıbbi tedavilerin etkili olmadığı hastalara da fayda sağlayabileceği gösterilmiştir. Ayrıca penis bölgesine uygulanan ESWT ile sertleştirici ilaçlarla uygulanan tedavinin etkinliğinin arttırıldığı gösterilmiştir. Yani bir anlamda ESWT, sertleştirici ilaçların daha etkili olmasını sağlıyor.

Comments


bottom of page