top of page

Prostatektomi, prostatın kısmen veya tamamen çıkarılması için cerrahi bir ameliyattır. Prostat kanseri için ana ameliyat türü radikal prostatektomidir. Bu operasyonda , prostat bezinin tamamını ve seminal veziküller de dahil olmak üzere etrafındaki dokuların bir kısmını çıkarırız.

Açık Radikal prostatektomi adı verilen yaklaşımda, prostatı ve yakın dokuları çıkarmak için tek bir uzun cilt kesisi ile ameliyatı yaparız. 

Laparoskopik prostatektomide ise birkaç küçük kesi yapar ve prostatı çıkarmak için özel uzun cerrahi aletler kullanırız. Aletleri ya doğrudan biz tutarız ya da aletleri tutan robotik kolları hassas bir şekilde hareket ettirmek için bir kontrol paneli kullanır. Buna Robot yardımlı Radikal Prostatektomi denir. 

AMELİYAT SONRASI

Sünnetten sonra iyileşme genellikle 7-10 gün sürer. Sağlıklı iyileşmek için okuldan 1 hafta izin almanız tavsiye edilir.

Ameliyattan 72 saat sonra duş alınabilir ancak yara iyileşene kadar banyo yapılmamalıdır. Duş alırken yarayı ıslatmayın veya ovalamayın. 

Penis iyileşirken şişmiş ve kırmızı görünebilir.

Küçük bebekler için sık emzirme ve/veya size reçete ettiğimiz ağrı kesicileri kullanın. İşlem sonrası reçeteniz size verilecektir. 

Sünnetten sonra ne zaman bana ulaşmalısınız?
Penisin iyi iyileşmediğine dair işaretler görürseniz örneğin:

Durmayan sık kanama veya kanama.
Kötü bir koku ile sızıntı.
12 saat içinde idrara çıkmama gibi durumlarda iletişime geçiniz. 

Prostat

Prostat Kanseri Ameliyatları

bottom of page