top of page

Testis Kanseri Ameliyatı

Testis Kanseri

Kanserli bir testisin çıkarılması ameliyatına radikal inguinal orşiektomi denir. Kasık bölgesinin hemen üzerinde bir kesi yapılır ve testis, açıklıktan geçerek skrotumdan bölgesinden doğurtularak kasıktan çıkartılır. Daha sonra ise tüm tümörü testis ve spermatik kordon ile birlikte vücut dışına çıkarırız. Evresi ne olursa olsun tüm testis kanseri olguları için ilk tedavi seçeneği, etkilenen testisin cerrahi olarak çıkarılmasıdır (orşiektomi).İşlem normalde yaklaşık 30-60 dakika sürer.

Ameliyat sonrası kemoterapi ve radyoterapi ek tedavileri gündeme gelebilir. Önerilen tedavi planınız  sahip olduğunuz testis kanserinin türüne – seminom veya seminom dışı olup olmadığına göre değişecektir. 

AMELİYATTAN SONRA

Genellikle birkaç saat sonra hareket etmeye başlayabilirsiniz. Yaklaşık 1 gün sonra eve dönebileceksiniz.

Yaranın tamamen iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Ve en az 6 hafta boyunca yorucu egzersizlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmanız gerekecek.

Orşiektomi ameliyatı olacak tüm erkeklere testis protezi önerilebilir. Her erkek protez istemez - bu kişisel bir karardır. Protez ameliyathanede hasta uyurken ölçülmelidir. Bunun nedeni kanserli bir testisin normalden daha büyük veya daha küçük olabileceğinden dolayı, kalan testisin boyutu ile eşleştirmek olmalıdır.

bottom of page