top of page
testis torsiyonu

Testis torsiyonu, testis döndüğünde, testis torbasına kan getiren kordonun bükülmesiyle oluşur. Azalan kan akışı ani ve sıklıkla şiddetli ağrı ve şişmeye neden olur. Bununla beraber karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma, normalden daha yükseğe veya alışılmadık bir açıya yerleşmiş bir testis, sık idrara çıkma, ateş gibi ek belirtiler de görülebilir. Testis torsiyonu en sık 12-18 yaşları arasında görülebilirse de her yaşta ortaya çıkabilir. Tipik olarak gecenin ortasında veya sabahın erken saatlerinde testis ağrısı nedeniyle uyanırlar.

Genellikle acil ameliyat gerektirir. Hızlı bir şekilde tedavi edilirse, testis genellikle kurtarılabilir. Ancak kan akışı çok uzun süre kesildiğinde, testis o kadar ağır hasar görebilir ki çıkarılması gerekir. Semptomların başlangıcından 4-8 saat sonra cerrahinin başarısı oldukça yüksek olabilmektedir, ancak 12 saatte %50 ve 1 gün sonra sadece %10'dur. Gecikme ölümcül olabilir ve doğurganlığın bozulmasına ve testisin kaybına neden olabilir.

Skrotumda küçük bir kesi yaparak, spermatik kordondaki burkulmayı açar ve gelecekteki burkulmaları önlemek için testisleri skrotumun içine dikeriz. Bu ameliyat yaklaşık 45-60 dakika sürer. Biraz ağrı olabilir ancak ağrı torsiyon ağrısından çok daha iyidir.

Testis torsiyonu ameliyatından sonra yaklaşık bir hafta kadar morluk ve şişlik olabilir.

Genellikle eriyen dikişler kullandığımızdan, dikiş almaya gerek yoktur. Çocuğunuz yaklaşık 1-2 hafta içinde okula gitmek de dahil olmak üzere normal aktivitelerine geri dönebilecektir.​

Ameliyattan sonraki 1 ila 2 hafta boyunca bisiklete binme, koşu, ağırlık kaldırma veya aerobik egzersiz gibi yorucu faaliyetlerden kaçının. Sizi zorlayacak herhangi bir şeyi kaldırmaktan kaçının.

Ağrı kesici ilaç, dinlenme ve buz paketleri ameliyattan sonra ağrıyı ve şişliği giderecektir.
Buzu doğrudan cildinize koymayın. Bir havluya veya beze sarın.
Birkaç gün evde dinlenin. Ameliyattan sonra bir hafta boyunca skrotal destek takabilirsiniz.
1-2 hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçının. Yavaş yavaş normal aktivitelerinizi yapmaya başlayın.
Yaklaşık 4 ila 6 hafta sonra cinsel aktiviteye devam edebilirsiniz.

Testis Torsiyonu Ameliyatı (ACİL)

bottom of page