top of page

TURP işleminde, kombine bir görsel ve cerrahi alet (rezektoskop) penisinizin ucundan idrarı mesanenizden (üretra) taşıyan kanala sokulur. Üretra prostatla çevrilidir. Doktorunuz rezektoskopu kullanarak idrar akışını engelleyen fazla prostat dokusunu keser ve mesanenizi boşaltmanıza izin veren kanaldaki tıkanıklığı açar.

Bu işlem genellikle spinal anestezi (belden uyuşturma) ile yapılır ve prostatın büyüklüğüne göre 1-2 saat sürebilir. 

Ameliyat sonrası kanama olabileceğinden ve idrarın rahat çıkabilmesi için işlem sonrası idrar sondası ile odanıza çıkacaksınız. 

Ameliyat sonrası kabız olmamanız için posalı ve hafif yiyecekler yemeniz önerilir. Kabızlık kanama yapabilir. 

İdrar sondanız ortalama 3 gün sonra çekilir. İlk idrarlarınızda zorlanmalar olabilirse de içeceğiniz bol su ile kısa zamanda düzelecektir. 

Ameliyattan sonra birkaç gün aynı pozisyonda uzun süre oturmamanız önerilir. Yine kabızlık ve tansiyon yüksekliği yönünden özellikle ilk ay dikkatli olunmalıdır. Suyu bol içmeye özen gösterilmeli prostatta konjesyon ve ödemi arttırdığı düşünülen acılı baharatlı yiyecekler ve alkolden uzak durulmalıdır. 

Görülebilecek Komplikasyonlar

Ağır kanama. Nadirdir. Bazı erkekler TURP sırasında kan nakli gerektirecek kadar kan kaybeder. 
İdrar yaparken geçici zorluk. İşlemden sonra birkaç gün idrar yapmada sorun yaşayabilirsiniz. Kendi başınıza idrar yapabilene kadar sonda konulabilir. 
İdrar yolu enfeksiyonu. İdrar yolu enfeksiyonları, herhangi bir genişlemiş prostat prosedüründen sonra olası bir komplikasyondur. 
İdrar tutma zorluğu. Nadirdir. Mesane kontrolünün kaybı (idrar kaçırma), TURP'nin uzun vadeli bir komplikasyonudur.
Kuru orgazm. TURP retrograd boşalmaya neden olabilir, yani cinsel doruk (boşalma) sırasında salınan meni penisten çıkmak yerine mesanenize girer. Retrograd boşalma zararlı değildir ve cinsel zevki etkilemez. Ama çocuk sahibi olma yeteneğinizi etkileyebilir. Bu durum hastaların yaklaşık yüzde 75'inde görülür.
Sertleşme bozukluğu. Bir ereksiyonun sürdürülememesi veya sürdürülememesi, TURP'nin olası bir uzun vadeli yan etkisidir. Bu, TURP ile yaygın olmasa da ortaya çıkabilir.
Yeniden tedavi ihtiyacı. Bazı erkekler, ya semptomlar zamanla geri döndüğü için ya da hiçbir zaman yeterince düzelmediği için TURP sonrası takip tedavisine ihtiyaç duyar. Bazı durumlarda, TURP üretranın veya mesane boynunun daralmasına neden olduğu için daha ileri tedavi gerekir.

Kapalı Prostat Ameliyatı
(TUR-Prostat)

transüretral prostat rezeksiyonu
bottom of page